Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach do akcji włączyła się w poniedziałek 9 września 2019 roku.
Od godziny 14 do 20 trwał maraton czytelniczy, w którym udział wzięło blisko 100 wychowanków.
Z proponowanych ośmiu utworów, czytaliśmy:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Sachem – Henryk Sienkiewicz
„Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Dodatkowo młodzieży zaproponowano udział w konkursie dotyczącym życia i twórczości wyżej wymienionych autorów.

W dniu 22 maja 2019 roku odbył się u nas piknik ekologiczny. Impreza powstała we współpracy z Zaborskim Parkiem Narodowym, Nadleśnictwem Rytel, Parkiem Narodowym Bory Tucholskie i ZZO Nowy Dwór. Piknik został zorganizowany z myślą o mieszkańcach Chojnic i okolic, którzy wzięli udział w zbiórce elektroodpadów. Wychowankowie i pracownicy bursy przez cały kwiecień czekali na osoby, które chciały „odstawić” swój zużyty sprzęt elektryczny, teraz przyszedł czas na podsumowanie.
Punktualnie o godzinie 17.00 rozpoczęliśmy poczęstunek i zabawę wraz z zaproszonymi gośćmi. Panie z kuchni przygotowały ciastka, kawę, herbatę i zimne napoje. Goście mieli za zadanie wykonać przynajmniej sześć z proponowanych ośmiu zadań. Były one związane z ogólną wiedzą o ochronie środowiska naturalnego, gatunkach roślin i zwierząt występujących lokalnie, czy sprawnością fizyczną. Każda prawidłowa odpowiedź i wykonane zadanie nagradzane było pieczątką umieszczoną na kuponie. Wypełnione kupony trafiły do urny, z której losowane były nazwiska laureatów nagród rzeczowych (były to książki, zestawy edukacyjne, oraz główna nagroda rower). Przez blisko 1,5 godziny dzieci, młodzież i dorośli spędzili wspólnie czas na świeżym powietrzu bardzo dobrze się bawiąc.
Wszystkim partnerom i sponsorom, dzięki którym możliwe było zrealizowanie pikniku serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również mieszkańcom lokalnej społeczności, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Gratulujemy zwycięzcom, do zobaczenia za rok !

Jak co roku, i tym razem przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje”, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Informujemy, że rozpoczęliśmy rekrutację do Powiatowej Bursy dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach na rok szkolny 2019/2020.

Obowiązują następujące terminy:

1. Złożenie deklaracji o kontynuowaniu pobytu- od 6 maja 2019 roku do 31 maja 2019 roku.

2. Złożenie wniosku o przyjęcie do bursy- od 6 maja 2019 roku do 28 czerwca 2019 roku.

3. Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ilości wolnych miejsc- do dnia 07 czerwca 2019 roku.

4. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych- do 04 lipca 2019 roku.

5. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych- do 04 lipca 2019 roku.

6. Podanie do wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w postępowaniu uzupełniającym- do 16 lipca 2019 roku.

Dokumenty do pobrania

W dniu 31 marca w Gdyni mieliśmy okazję uczestniczyć w XVI Konkursie Piosenki Burs i Internatów Województwa Pomorskiego. Reprezentantem naszej placówki był Julia Lepak. Zaśpiewała piosenki: „Oczy tej małej” oraz „Na brzozowej korze” z repertuaru Agnieszki Osieckiej. Wywalczyła sobie III miejsce w kategorii soliści. Serdecznie gratulujemy.

28 marca odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki raka skóry. Zajęcia prowadziła koordynator Szkoły Promującej Zdrowie p. Iwona Sikora. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się co to jest czerniak, jak wygląda oraz jaka jest profilaktyka tej choroby.