1. Aktualizacja oprogramowania

Aktualizacje to poprawki, łatki w których twórcy systemu poprawiają działanie swoich programów poprzez niwelowanie wykrytych dziur w oprogramowaniu, które umożliwiają atak i wyciek danych. Regularne aktualizacje zabezpieczą nas przed wykorzystaniem wykrytych luk w oprogramowaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznej aktualizacji we wszystkich programach. Szczególnie istotne jest regularne aktualizowanie przeglądarki, przez którą logujemy się do naszych kont w poszczególnych serwisach.

 

  1. Dwuetapowa weryfikacja

Jest to skuteczne dodatkowe zabezpieczenie podczas logowania. To funkcja oferowana przez wielu dostawców usług internetowych, która nakłada dodatkową warstwę ochrony na proces logowania się na konto. Wymaga od użytkownika dwukrotnego uwierzytelniania. Najpierw – zwyczajnie – hasłem. A później – zależy, najbardziej popularną autoryzacją w drugim kroku jest podanie kodu z SMS-a, wydrukowanej karty z kodami, e-maila.. Podwójna weryfikacja może być wykorzystywana m.in. w usługach i serwisach Google, Facebook, Twitter oraz Dropbox, bankowości internetowej.

 

  1. Menadżer haseł

Zapamiętanie hasła do każdej używanej usługi jest bardzo trudne, szczególnie kiedy chcemy stosować bezpieczne, czyli odpowiednio długie i skomplikowane kombinacje znaków. Dobrym rozwiązaniem może być w tej sytuacji menadżer haseł. Menedżer haseł to coś więcej niż tylko narzędzie do przechowywania haseł. To bezpieczny magazyn, w którym trzymasz klucze do swojego portfela, swoich danych, całego swojego cyfrowego życia. Nie należy też używać jednego hasła dla wielu kont ponieważ, jeśli wpadłby w niepowołane ręce, oznaczałoby to bardzo poważne kłopoty. Menadżer haseł daje możliwość by mieć unikatowe, niemożliwe do zapamiętania hasło do każdego konta, a pamiętać tylko jedno hasło główne do menedżera haseł.

 

  1. Programu antywirusowego i firewalla

Programy antywirusowe przede wszystkim służą do ochrony przed złośliwym lub szkodliwym oprogramowaniem. Program antywirusowy nie zagwarantuje ci bezpieczeństwa, ale może je w dużej mierze zwiększyć. Firewall natomiast chroni komputer przed innymi rodzajami zagrożeń pochodzących z internetu, (np. próbami włamań hakerów, trojanami, robakami sieciowymi, które mogą nie być wykryte przez skanery antywirusowe. Ponieważ Firewall nie zabezpiecza jednak przed wszystkimi typami wirusów, zaleca się instalację zarówno programu antywirusowego, jak i firewalla w celu zapewnienia lepszej ochrony naszych danych. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele darmowych wersji płatnych programów, które zdecydowanie wystarczają do zabezpieczenia sprzętu przed znanymi zagrożeniami.

 

  1. Zastanów się, co umieszczasz w sieci

Wiadomo, że niestety żadne zabezpieczenie nie jest w stu procentach skuteczne. Skrzynka mailowa, na którą wysyłamy wiadomość może być zhackowana, a treść naszej korespondencji może trafić w niepowołane ręce. Dane z chmury również mogą zostać wykradzione i upublicznione. Nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z internetowych usług i serwisów, jednak warto pamiętać, że dane umieszczone w sieci, nawet w miejscach dostępnych tylko dla jednej osoby, mogą zostać upublicznione wbrew naszej woli.

 

Bądźcie ostrożni!

(W.G.)

 

Źródła:

www.edukacja.fdds.pl

www.pclap-alert.pl

plblog.kaspersky.com

blog.avast.com

itwadministracji.pl

niebezpiecznik.pl