Dzień 2 maja w Polsce obchodzony jest jako narodowe święto naszej flagi. Wprowadzony został 20 lutego 2004 roku i od początku miał być intencją jego twórców związany z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Można by podać kilka przyczyn wyboru daty tego święta. Faktem historycznym jest, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu.

Historia flagi w współczesnym wyglądzie sięga roku 1972, a dokładnie dnia 3 maja uznano za barwy narodowe naszego kraju biel i czerwień. Ustawowo kwestia ta uregulowana została 7 lutego 1831 roku ustawą Sejmu Królestwa Polskiego.

Używane są dwa rodzaje flagi: flaga państwowa i flaga państwowa z godłem. Flaga z godłem zwana banderą, używana jest przede wszystkim przez statki i okręty oraz przez placówki dyplomatyczne.

Polska flaga to tkanina w kształcie prostokąta o barwach Rzeczypospolitej Polskiej w proporcji 5:8, umieszczona na maszcie. Może być także w wersji z godłem Polski znajdującym się na środku białego pola. Jak powinna wyglądać reguluje ustawa z 31 stycznia 1980 roku.

Kolor biały używany w heraldyce oznacza na fladze srebro i wodę, czyli czystość i niepokalanie, a czerwony krew i ogień czyli przekładając na język duchowy odwagę i waleczność. Ciekawa jest historia odcieni barwy czerwonej na fladze. Pierwszym, z tych odcieni był karmazyn. Uzyskiwano go z larw czerwca polskiego. Był symbolem dostojeństwa i godności, ale ze względu na swoją bardzo wysoką cenę mogli go używać tylko najbogatsi dostojnicy państwowi i szlachta. Po odzyskaniu niepodległości sejm, który zebrał się w 1919 roku ustawą z 1 sierpnia potwierdził, że barwami flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest biały i czerwony, a w 1927 roku rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 13 grudnia zmieniony został odcień czerwieni z karmazynu na cynober.

Obecnie każdy obywatel ma prawo używać flagi Polski na przykład dla podwyższenia znaczenia uroczystości lub święta pod warunkiem zachowania czci i szacunku dla niej.

Zachęcam do kontynuacji tej pięknej tradycji.

(I.S.)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski

https://www.smartage.pl/flaga-polski/

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/flaga-polski-5-faktow-na-dzien-flagi/

https://kurierhistoryczny.pl/artykul/dlaczego-polska-flaga-jest-bialo-czerwona,357

https://dzieje.pl/wiadomosci/2-maja-obchodzimy-dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej