W ten weekend, 17 maja (niedziela) obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Jest to święto, które zostało ustanowione w celu podnoszenia świadomości związanej z ryzykiem, jakie niesie ta choroba. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie. 17 maja organizowane są happeningi oraz spotkania, na których poruszany jest temat nadciśnienia, sposobów leczenia oraz profilaktyki. Ukazywane są sposoby mające na celu zapobiegać powstawaniu nadciśnienia.

W bieżącym roku niestety, żadna z tych akcji nie będzie mogła zostać zorganizowana. Dlatego myślę, że warto w domowym zaciszu zapoznać się z poniższym tekstem i zastanowić się nad własnym zdrowiem.

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego:

– pierwotne

– wtórne.

Pierwotne dotyczy ponad 90% przypadków. Jego przyczyn upatruje się w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych, jednakże nie ma dowodów, które by o tym świadczyły. Mówi się, iż nie istnieją żadne przyczyny, które są odpowiedzialne za nadciśnienie pierwotne.

Nadciśnienie wtórne związane jest z różnego rodzaju chorobami, więc można je powiązać z innymi schorzeniami.

Chcąc sprawdzić poziom ciśnienia krwi, dokonuje się pomiarów ciśnienia skurczowego (gdy serce wyrzuca krew do tętnic) oraz ciśnienia rozkurczowego (moment pomiędzy tymi falami). Każda dorosła osoba w ramach profilaktyki powinna regularnie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Takie badanie pozwala kontrolować ciśnienie i wykrywać jeszcze na wczesnym etapie pewne nieprawidłowości w działaniu układu sercowo-naczyniowego.

Podwyższone ciśnienie nie jest powodem do zwalniania np. z WF, wręcz przeciwnie – u większości młodych z nadciśnieniem to ruch jest najskuteczniejszym lekarstwem – podkreśla prof. Mieczysław Litwin z Kliniki Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nadciśnienie tętnicze ma niemal 10 proc. maturzystów, w tym nawet do 16 proc. chłopców! Nie brzmi to dobrze. Chodzi o populację w wieku 16-18 lat, a dla tej grupy stosujemy dokładnie taką samą definicję rozpoznania nadciśnienia jak u dorosłych, czyli dość wysoką granicę 140/90 mm/Hg. W tej populacji oczekuje się 10 procentowej częstości występowania nadciśnienia tętniczego są to dane z epidemiologicznych badań warszawskich maturzystów. Częściej nadciśnienie występuje u chłopców niż dziewcząt, czyli dokładnie tak samo jak u młodych dorosłych. Nie chodzi o to, aby te 10 proc. populacji kierować od razu do hipertensjologa. W większości przypadków wystarczy diagnostyka prowadzona przez pediatrę.

Problem z punktu widzenia zdrowia publicznego zaczyna się w okresie tzw. skoku pokwitaniowego, czyli w Polsce – u chłopców w 14 r. ż. życia. Wtedy ciśnienie wzrasta fizjologicznie i jest to ten moment, kiedy ujawnia się ta najczęstsza postać nadciśnienia, czyli nadciśnienie tętnicze pierwotne. Zawsze jednak należy najpierw wykluczyć u nich nadciśnienie wtórne.

Chorym podawane są specjalistyczne leki oraz zalecana się codzienne pomiary ciśnienia tętniczego. Podczas Światowego Dnia Nadciśnienia uczestnicy poznają techniki pomiaru, dzięki którym są wstanie uczynić to prawidłowo, poproście rodziców o pomoc i jeśli macie ciśnieniomierz w domu wykonajcie badanie. Należy pamiętać, iż problem nadciśnienia nie dotyczy tylko osób starszych. Coraz częściej borykają się z nim osoby młode.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczyć spożywanie soli do minimum, gdyż ma ona wpływ na jego podnoszenie. Trzeba również zwiększyć podaż potasu poprzez spożywanie świeżych warzyw oraz owoców. Bardzo ważne jest także ograniczenie wypijanego alkoholu, który ma negatywny wpływ na nadciśnienie oraz zaprzestać palenia tytoniu. U osób, u których stwierdzono nadciśnienie wskazane jest uprawianie sportu oraz ograniczeni stresu choć jak dobrze wiadomo nie zawsze można go uniknąć Należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety. Przestrzegając tych wszystkich wytycznych można cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez całe życie.

Dużo zdrowia,pozdrawiam P.T

Źródło: zdrowie.wprost.pl, ktomalek.pl, poradnikzdrowie.pl