Dnia 21 listopada 2024 roku w Powiatowej Bursie dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach odbyły się „XXII finałowe rozgrywki sportowe wychowanków burs 

i internatów województwa pomorskiego”.

Rozgrywki Patronatem Honorowym objęli:

  • Minister Edukacji i Nauki
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Pomorski Kurator Oświaty
  • Starosta Chojnicki

Rozgrywki prowadzono w następujących dyscyplinach:

  • dart,
  • boule,
  • tenis stołowy dziewcząt,
  • tenis stołowy chłopców,
  • szachy,
  • warcaby.

W rozgrywkach udział wzięli wychowankowie z następujących placówek:

  • Internat III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni
  • Internat Zespołu Szkół Technicznych w Malborku
  • Zespół Placówek Opiekuńczych nr 1 Bursa Szkolna w Gdyni
  • Powiatowa Bursa szkolna w Człuchowie
  • Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach.

 

Rozgrywki przeprowadzono w świetlicy (szachy i warcaby), salce sportowej (dart) i na bulodromie chojnickiej bursy (boule) oraz w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  nr 3 w Chojnicach (tenis stołowy chłopców  i dziewcząt).

 

Tytuł mistrza w poszczególnych dyscyplinach uzyskały następujące placówki:

  1. Dart – Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach
  2. Boule – Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach
  3. Tenis stołowy dziewcząt – Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach
  4. Tenis stołowy chłopców – Zespół Placówek Opiekuńczych nr 1 Bursa Szkolna w Gdyni
  5. Szachy – Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach
  6. Warcaby – Internat III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

 

Rozgrywki przebiegały w sportowej atmosferze. Wszyscy uczestnicy zachowywali zasady fair play. Wychowankowie, którzy zajęli pierwsze trzy lokaty w poszczególnych dyscyplinach, otrzymali nagrody, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach. Do placówek, których wychowankowie zdobyli tytuł mistrza trafiły okolicznościowe puchary.

W dniu 13 listopada odbyło się spotkanie okolicznościowe poświęcone tematyce patriotycznej, które tradycyjnie rozpoczęliśmy od odśpiewania  hymnu państwowego. Wychowanki  przedstawiły zebranym montaż słowno- muzyczny. Recytowały wiersze znanych polskich twórców, a prowadzące przypomniały ważne wydarzenia z historii naszej ojczyzny. Spotkanie przebiegło w bardzo uroczystej atmosferze.

18 listopada zrealizowaliśmy u nas Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja, która m na celu propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić uczestników do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

W dniu 29 października odbyły się tradycyjnie tak zwane otrzęsiny wychowanków pierwszorocznych. Kandydaci na bursowiczów, mieli za zadanie założyć na siebie strój w kolorze ustalonym dla grupy wychowawczej. I tak chłopcy z grupy I przyszli ubrani na zielono, chłopcy z grupy II na niebiesko, zaś dziewczyny z grupy III na czerwono. Starsi koledzy przygotowali szereg konkurencji, które miały przybliżyć kandydatów do osiągnięcia tytułu pełnoprawnego bursowicza. Młodzież miała okazję uczestniczyć w Maxi Familiadzie, gdzie sprawdzano wiedzę na temat bursy. Następnie rozkoszować się różnymi połączeniami smakowymi w konkurencji zwanej „Doradca smaku”. Były również kuchenne rewolucje, w trakcie których trzeba było zmierzyć się z zadaniem przesypywania mąki bez użycia rąk. Na koniec wszystkich konkurencji kandydaci złożyli przysięgę a następnie otrzymali certyfikat dołączenia do społeczności bursowskiej oraz słodka niespodziankę.

Wzorem lat poprzednich uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji “BohaterON- włącz historię. Akcja ma na celu promowanie postaw obywatelskich, przybliżenie historii Polski, ale też upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy kobiet. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.

Z racji tego, że październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi w naszej placówce odbyła kampania promująca samobadanie piersi jako pierwszy krok w profilaktyce tej choroby. Uczestniczki miały okazję poznać podstawowe informacje o nowotworze, jak również techniki diagnozowania raka. Dodatkowym elementem była możliwość ćwiczenia samobadania na udostępnionym fantomie.

Jako Bursa kolejny raz dołączyliśmy do akcji KREDKOBRANIE, która powstała w oparciu o rzeczywiste potrzeby młodego pokolenia. Zbierane podczas akcji przybory szkolne, materiały plastyczne trafiają do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie i Ukrainie.

Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale również edukacyjny i prospołeczny. Jest wyrazem pamięci Polaków z “Macierzy” o naszych rodakach, którzy w wyniku historycznych wydarzeń pozostali poza granicami ówczesnej Polski. Jest to osobiste doświadczenie wspólnoty, spotkania i pamięci.