Czy jest ktoś, kto nie zna tego święta?

Jego początków należy szukać już w starożytności. Ideą obchodów jest wyrażenie szacunku mamie. Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie, choć data jego obchodów jest różna, w różnych krajach. W Polsce mamy świętują 26 maja.

Sprawdź, co wiesz na temat tego święta, grając w przygotowaną specjalnie na tę okazję GRĘ MILIONER. Zestaw I https://learningapps.org/view12561265 zawiera pytania dotyczące historii święta, zaś zestaw II https://learningapps.org/view12564400 odnosi się do obchodów w różnych krajach.

Kilka informacji dotyczących życia znanych Polek. Najczęściej wymienia się: Marię Konopnicką, Marię Skłodowską – Curie i Agnieszkę Holland.

Maria Konopnicka

Matka ośmiorga dzieci. Rozpoczęła swą twórczość pisarską na początku swego małżeństwa. Chciała być finansowo niezależną od męża kobietą. Jak na czasy w których przyszło jej żyć był to pogląd bardzo postępowy, a zostanie samotną, pracującą matką z pewnością nie było łatwe i akceptowane w ówczesnej Warszawie.

Maria Skłodowska-Curie

Matka dwójki córek, która „otworzyła kobietom drzwi do świata nauki”. Jest pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Jest również jedyną, która powtórzyła ten sukces i odebrała tę nagrodę dwa razy. Do dziś tego trzy osoby tego dokonały. Była również pierwszą kobietą, „której powierzono katedrę na paryskiej Sorbonie. Nazywana jest tą, która potrafiła postawić wyzwania ówczesnemu światu i sama im sprostać”.


Agnieszka Holland

Polska reżyserka filmowa i teatralna. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Jej filmy są rozpoznawane na całym świecie.


A teraz proponuję zrób coś pysznego dla siebie i swojej mamy. Polecam wyborny w smaku koktajl truskawkowo – bananowy.

Potrzebne Ci będą następujące składniki:

0,5 kg truskawek

0,5 banana

2-3 łyżki soku z cytryny

0,5 litra mleka lub kefiru.

Truskawki należy umyć i oczyścić, a banany obrać. Następnie owoce wrzuć do miksera i zmiksuj razem z mlekiem lub kefirem. Dodaj sok z cytryny, wymieszaj i dodaj trochę cukru trzcinowego lub miodu jeśli chcesz by koktajl był bardziej słodki. Smacznego.

Koktajl pij mocno schłodzony na przykład podczas oglądania wspólnie z mamą filmu pod tytułem: „Mama na obcasach” z 2004 roku, którego reżyserem jest Garry Marshall. Szukaj go na Polsat Film we wtorek 26.05.2020 roku o godz.: 18.35 lub https://www.filmweb.pl/film/Mama+na+obcasach-2004-110453

K.P.

Na podstawie:

Kronika Kobiet, Michalika M. B., wyd. Kronika – Marian B. Michalik, Warszawa 1993

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Matki

https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/kariera/12-najwazniejszych-kobiet-w-historii/lsew90k

https://urodaizdrowie.pl/koktajle-2