Zdrowy styl życia jak wiadomo, pomaga przez wiele lat zachować zdrowie, dobre samopoczucie i atrakcyjny wygląd.

Wiele osób sądzi, że zdrowy styl życia wymaga od nas nieustannych rygorów, rezygnacji z przyjemności i ciężkiej pracy. Otóż nie do końca tak jest. Warto przekonać do tego nie tylko siebie, ale także całą swoją rodzinę.

Pamiętaj, że jeśli ty będziesz żyć zdrowo, to znacznie łatwiej będzie przekonać ci do zdrowego stylu życia również twoich bliskich. Od czego zacząć wprowadzanie zasad zdrowego stylu życia do swojego domu? Recepta na to tkwi w zasadzie 7U!

Zasady 7U to rozsądne podejście do odżywiania. Wiele z tych zasad pewnie  już stosujesz. Stosowanie 7U to zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata, to siedem ważnych punktów.

Twórcą 7 zasad zdrowego stylu życia jest prof. dr. hab. Stanisław Berger. Kim jest prof. Stanisław Berger?  To polski biochemik i fizjolog żywienia, autor książki kucharskiej Kuchnia polska, publikacji wielokrotnie wznawianej w latach 1956–1995. Opracował on zasady, zdrowego stylu życia, które są zalecane przez wieku dietetyków i które konsekwentnie sam stosuje.

A oto zasady, o których mowa:

1U – Urozmaicenie
W każdym posiłku staraj się jeść różne produkty, próbuj nowych smaków. W twoim menu powinny codziennie znaleźć się produkty ze wszystkich grup żywnościowych – produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, ryby, mięso lub drób, jajka, a nawet niewielka ilość tłuszczy, zwłaszcza tych zdrowych, zawartych w olejach roślinnych, nasionach i orzechach. Dodawaj do posiłków nowe warzywa i owoce, wówczas dostarczasz organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przyrządzanie posiłków i jedzenie powinno być

2U – Umiarkowanie
Jedz według swoich potrzeb dla utrzymania optymalnej masy ciała – po prostu –umiarkowanie. Najprostszym wskaźnikiem pozwalającym ocenić, czy jemy zgodnie z potrzebami swojego organizmu, jest masa ciała – jeśli jemy zbyt dużo, to tyjemy, jeśli zaś jemy za mało, to nadmiernie chudniemy. Warto więc ważyć się regularnie. Dobrym sposobem określania wielkości posiłków jest twoja dłoń.

3U – Uregulowanie
Staraj się, aby posiłki były spożywane codziennie o tej samej porze i w podobnych porcjach. Regularne spożywanie posiłków ułatwia organizmowi pracę, odpowiednie dostarczanie energii sprawia, że nie są magazynowane „zapasy” oraz łatwiej jest nam kontrolować uczucie głodu. Jedzenie posiłków o stałych porach, co około 2,5-3 godziny, przyspiesza tempo przemiany materii i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Regularne posiłki mają też pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć.

4U – Umiejętność przyrządzania potraw
Gotowanie nie musi być nudne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie dla wartości odżywczej i kalorycznej posiłków ma sposób, w jaki je przygotowujemy. Niewłaściwy sposób przygotowania może pozbawić potrawę wielu cennych witamin i składników mineralnych (np. w czasie zbyt długiego gotowania warzyw) lub dodać niepotrzebnych kalorii (np. gdy mięso obtaczamy w panierce i smażymy w głębokim tłuszczu). Warto więc w swojej kuchni na co dzień pamiętać o zasadzie umiejętnego przygotowywania potraw.

5U – Uprawianie sportu
Zdrowy tryb życia to także aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna jest konieczna, niezależnie od wieku i ewentualnych schorzeń. Należy ją dostosować do możliwości. Na początek wystarczy spacer. Nie musi to od razu być bieg na 5 lub 10km. Sport poprawia wydolność płuc, pracę serca oraz ogólną kondycję, a przede wszystkim poprawia nastrój i sprawia, że organizm znacznie lepiej funkcjonuje.

6U – Unikanie nadmiaru
Są produkty, które powinny pojawiać się w diecie codziennie. Ale są i takie, których warto unikać lub które lepiej spożywać w ograniczonych ilościach. Nadmiar tłuszczu, soli, cukru nie służy zdrowiu. Nie znaczy to jednak, aby z tych produktów całkowicie zrezygnować. Tłuszcze (głównie roślinne) mają korzystny wpływ na pracę naszego mózgu, a słodycze raz na jakiś czas w małych ilościach również nie zaszkodzą, szczególnie, że są również ich zdrowe zamienniki. Jednak jak wszystko, co spożywane w nadmiarze będą miały swoje odbicie w naszej sylwetce.

7U – Uśmiechnij się

To chyba najbardziej przyjemna zasada. Z uśmiechem łatwiej jest żyć. Bycie optymistą od razu zmienia postrzeganie otaczających nas rzeczy. Ciesz się nawet z najmniejszej rzeczy. Uśmiech powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonu szczęścia. Pamiętaj, że radość bardzo pozytywnie wpływa na stan zdrowia.

(W.G.)

Źródła:

M. Jarzynka-Jendrzejewska, E. Sypnik-Pogorzelska „Jedz i chudnij z dietą sirt”; https://centrumdiamed.pl; https://polki.pl/dieta-i-fitness; https://foreversmart.pl/blog; https://dziennikpolski24.pl; https://www.przelomwodzywianiu.pl