Bo, to Polska właśnie

czyli rocznica obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja

Witam wszystkich bardzo serdecznie, z okazji upamiętnienia zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tegoroczne obchody znacznie różnią się od tych, które znamy z historii. Gdyby nie trwająca epidemia, która dotknęła cały świat spotkalibyśmy się w świetlicy naszej bursy.

Konstytucja 3 maja uchwalona została po burzliwej debacie przez Sejm Czteroletni zwany Wielkim w 1791 roku. Konstytucja ta, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uważa się, że była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną, spisaną Ustawą Rządową. Tyle tytułem wstępu.

Zapraszam do zabawy, dzięki której sprawdzicie poziom swojej wiedzy nie tylko na temat Konstytucji 3 maja, ale i własnej Ojczyzny.

Na pierwszy ogień coś łatwego. Zestaw I gry MILIONER

https://learningapps.org/view10956134

 

 

Od wtorku 28.04.2020 roku do czwartku 30.04.2020 roku również możecie pograć w tę popularną grę.

Wtorek: https://learningapps.org/view10963729

Środa: https://learningapps.org/view10964644

Czwartek: https://learningapps.org/view10965518

 

Dla chętnych polecam spektakl „Kwiaty Polskie”. Inscenizację wyprodukowaną przez Telewizję Polonia, której reżyserem, a zarazem odtwórcą głównej roli jest Jan Englert. Towarzyszy mu, wybitna aktorka Teatru Narodowego Beata Ścibakówna i Bogdan Hołownia, który grą na fortepianie dopełnia całości.

Spektakl „Kwiaty Polskie” w reżyserii Jana Englerta możecie zobaczyć za pośrednictwem strony https://teatrtv.vod.tvp.pl/42428732/kwiaty-polskie  lub tvppoloniastream.tvp.pl  gorąco polecam

Pytania  gry milioner powstały na podstawie:

gry edukacyjnej Granna – Kocham Cię Polsko

gry edukacyjnej Kapitan Nauka – Polska

a także informacji zamieszczonych na stronach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja

https://dzieje.pl/aktualnosci/konstytucja-3-maja-najwazniejsza-z-konstytucji https://dzieje.pl/aktualnosci/rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja

https://centruminformacji.tvp.pl/42426995/premiera-spektaklu-kwiaty-polskie-w-tvp-polonia

 

Pamiętajcie o wywieszeniu flagi państwowej.

Miłej zabawy. Pozdrawiam

K.P.