W naszym kalendarzu na przełomie maja i czerwca znalazły się bardzo ważne rodzinne święta. Mowa tu oczywiście o Dniu Matki, Dniu Dziecka oraz Dniu Ojca. Każda rodzina ma swoje własne sposoby na ich świętowanie, począwszy od obdarowywania się prezentami, przez wspólny posiłek, po wyjście do kina, czy też na basen. Obchodzony 23 czerwca 2019 Dzień Ojca to dla nas bardzo ważna okazja, abyśmy mogli wyrazić szacunek i wdzięczność pierwszym mężczyznom w naszym życiu.
Od kiedy obchodzimy Dzień Ojca?
Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, dowiedziawszy się o ustanowieniu 3 lata wcześniej Dnia Matki wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia zasług wszystkich ojców. Dzień Ojca był postrzegany jako naturalne dopełnieniem Dnia Matki. Dla inicjatorki Dnia Ojca ważny był przykład jej własnego taty, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Pierwszy Dzień Ojca świętowano 19 czerwca 1910 roku. Początkowo wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.
Dziś Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach świata, choć w bardzo różnych terminach. W Polsce od roku 1965 święto to obchodzimy 23 czerwca.
Dzień Ojca ma już kilkudziesięcioletnią tradycję i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na to ma z pewnością zyskująca na znaczeniu rola ojca we współczesnym świecie. Stereotyp jedynego żywiciela rodziny, a co za tym idzie „ojca nieobecnego”, powoli odchodzi do lamusa. Dziś coraz więcej ojców aktywnie włącza się do obowiązków domowych i wychowania dzieci. Obecne pokolenie młodych ojców zdaje sobie sprawę, jak wiele mają i mogą zaoferować swoim dzieciom. Już od pierwszych chwil życia swoich pociech starają się budować silną relację ojciec – dziecko, uczestnicząc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych i opiekuńczych oraz w zabawach.
Dorastając i obserwując naszych ojców uczymy się wielu ważnych, życiowych prawd. Uczymy się szacunku i wsparcia w relacjach damsko-męskich, komunikacji i tolerancji w sytuacji gdy rodzice mają odmienne poglądy, a mimo to udaje im się porozumieć. Co więcej, inne aktywności wypełniają czas spędzony z tatą, a inne z mamą. Dzięki temu dziecko ma okazję spojrzeć na otaczającą je rzeczywistość z różnej perspektywy. Przyglądając się rodzicom dzieci dowiadują się jak wygląda relacja kobiety i mężczyzny, na czym polega rola matki i ojca. Rola taty wychodzi oczywiście dalej niż tylko opieka nad maluchem. Tata, jako pierwszy męski wzorzec dla swoich dzieci, stawia innego rodzaju granice i wymagania niż mama. Uczy przy tym wrażliwości i radzenia sobie z tymi trudnymi emocjami.
Bycie tatą to rola życia i nieustanny rozwój osobisty. Starając się być jak najlepszym rodzicem sięgamy do swoich najgłębszych i najcenniejszych zasobów dlatego warto być świadomym i obecnym tatą. Bo choć dzieci nie stanowią naszego przedłużenia, to jednak zawierają w sobie cząstkę mamy i taty.
Wychowanie dzieci stawia przed naszymi ojcami wiele wyzwań. Dlatego warto im raz w roku podziękować z gestem i celebrować wspólnie ten niezwykły dzień. Zachęcam oczywiście do poświęceniu sobie w tym czasie pełnej uwagi.
Pozdrawiam P.T.
Źródło: wikipedia.pl, frasco.pl