Od 20 kwietnia możemy spędzać wolny czas na spacerach. Co powiecie na spacer, ale z „kijkami”? Chciałbym wam przybliżyć krótką historię tego sportu – nordic walkingu, który sama uprawiam i tym samym zachęcić Was do jego poznania i uprawiania.

Nordic Walking lub inaczej energiczny marsz z dwoma specjalnymi kijkami. W odróżnieniu od zwykłego marszu angażuje więcej górnych partii mięśniowych, a używanie podparcia zmniejsza obciążenie kolan i kręgosłupa. Taki rodzaj ruchu m. in. buduje sprawność sercowo – naczyniową, pali duże ilości kalorii i rozluźnia napięcia mięśni. Technika chodzenia jest prosta i szybko można się jej się nauczyć. Nordic walking może być uprawiany w zasadzie przez każdego bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Uprawiać można go przez cały rok w lesie czy parku, na każdej powierzchni i dowolnym terenie.

Niektórzy badacze tematu twierdzą, że historia Nordic Walkingu sięga starożytnych czasów, kiedy to wędrujący z owcami pasterze, podczas swego marszu podpierali się kijami. Wędrujący turyści w górach, także od dawna używali kijów do wspierania się podczas podróży. Technika marszu polegała jednak jedynie na wspieraniu się na kijach oraz zwiększeniu płaszczyzny podparcia zapobiegając upadkom. Dzisiaj ta forma aktywności nosi nazwę trekkingu.

Nordic walking został zarejestrowany i opisany jako nowy sport w 1997 roku w Finlandii. W latach 30-tych XX wieku fińscy biathloniści opracowali uzupełniającą formę treningu – narciarstwa biegowego latem. Trening z kijami stał się bardzo popularny, ponieważ pozwalał ćwiczyć technikę jazdy bez śniegu, a więc umożliwił ćwiczenia cały rok. Jako bardzo efektywną i zdrową formę ruchu ten rodzaj treningu zaczęto polecać w latach 80-tych XX wieku, natomiast bardzo popularny stał się w latach 90-tych. W Polsce obecnie istnieje duża grupa osób uprawiających ten sport. W naszym kraju odbywają się liczne zawody i mistrzostwa.

Marko Kantaneva (fiński naukowiec) jako pierwszy opisał w swojej pracy magisterskiej wykorzystanie narciarskich kijów w treningu. Stwierdził on, że „Nordic Walking nie narodził się z przypadku. Narodził się po długim okresie doświadczeń i obserwacji ruchów ciała”.

Obecnie sport ten cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród osób, które chcą ogólnie poprawić swoją sprawność fizyczną.

Przy okazji przypominam kilka zasad korzystania z spacerów w lesie na podstawie poradnika opublikowanego na stronach Lasów Państwowych:

1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.

2. Unikaj miejsc popularnych, uczęszczanych przez turystów. Odkrywaj nowe miejsca w swojej okolicy.

3. Pamiętaj wiaty, wieże widokowe i miejsca biwakowe są zamknięte. Nie korzystaj z nich.

4. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które spotkasz przy leśnych parkingach czy ścieżkach – na nich może być wirus.

5. Na parkingu leśnym w trosce o innych noś maseczkę.

6. Jeżeli na szlaku lub ścieżce widzisz dużo spacerowiczów zrezygnuj z tego miejsca.

7. Na szlaku zachowaj dystans rekomendowany przez służby sanitarne.

8. Zrezygnuj z uprawiania sportów ekstremalnych. Grozi to wypadkiem i kontuzją, która może skutkować koniecznością wezwania służb medycznych, a medycy mają teraz dużo pracy nie dokładajmy im obowiązków.

9. Na spacer wybierz się w terminie, gdy spacerujących jest mniej.

10. Po powrocie umyj ręce!

11. Weź prowiant ze sobą. Restauracje i punkty gastronomiczne nie działają.

12. Stosuj się do komunikatów władz i służb.

13. Przed wyjściem znajdź aktualne informacje o dostępności szlaków na danym terenie z stron internetowych czy profili społecznościowych.

Ważne! W lasach jest bardzo sucho. Zadbajmy o nasz las zachowajmy zasady bezpieczeństwa.

P. S. Pamiętajcie, aby przed marszem przypomnieć sobie technikę chodzenia. Ważny jest też strój sportowy i buty.

Nadal obowiązuje nas kwarantanna. Apeluję o zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie koniecznych wyjść z domu i spacerów na świeżym powietrzu.

Pozdrawiam

(I. S.)

https://www.przegladsportowy.pl/czas-na-bieganie/historia-nordic-walking/tblyx1h

https://marszpozdrowie.pl/trening/historia-nordic-walking/

http://all-about-nordic-walking.wikidot.com/historia-i-kilka-slow-o-nordic-walkinghttps://dzialamy.wordpress.com/2015/11/24/nordic-walking/

https://edukacja.net/czym-jest-nordic-walking/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nordic_walking

https://www.activefit.pl/historia-nordic-walking

https://przymuszewo.torun.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/lasy-znow-dostepne-lecz-zachowaj-ostroznosc/20183917