Oto kilka porad jak nie dać się depresji:

-Przeciągnij się – wstań z łóżka, mocno wyciągnij ciało i ręce do góry, rozłóż palce obu rąk i zrób wdech. To proste ćwiczenie sprawi,że do komórek mózgu uderzy fala tlenu. A ten pobudza głowę do produkcji endorfin i serotoniny.

-Weź prysznic – najlepiej naprzemienny, czyli zimno – ciepły – pobudzi krążenie i dotleni mózg.

– Zastosuj koloroterapię – ubierając się wybierz z szafy coś energetycznego: czerwień, żółć, pomarańcz. Psychologowie udowodnili, że jaskrawe, wesołe kolory stymulują mózg do pracy, zwiększają koncentrację, sprzyjają kreatywności i poprawiają nastrój.

-Zrelaksuj się – połóż się wygodnie, zamknij oczy i uruchom wyobraźnię. Zwizualizuj sobie miłe miejsce, w którym czujesz się komfortowo. Po kolei rozluźnij w myślach wszystkie mięśnie: zacznij od głowy, zakończ na palcach u stóp. Trening autogenny wprawi cię w stan głębokiego odprężenia i spokoju.

-Zatańcz – nuzyka w połączeniu z płynnymi ruchami i wrażeniami estetycznymi pobudza mózg, który wydziela strumień uszczęśliwionych hormonów.

-Pochwal się – mówienie o sobie aktywuje obszary mózgu, które odpowiadają za moywację, a także są powiązane z przyjemnością odczuwaną w wyniku np. jedzenia. Dlatego chwal się lub choćby zrób zdjęcie ciasta własnej roboty na portalu społecznościowym.

-Zmień wyraz twarzy – rozluźnij czoło, tak aby zniknęły zmarszczki i rozciągnęły się brwi. Spróbuj przez jakiś czas utrzymać gładkie czoło. To sygnał dla mózgu, że jesteś zrelaksowany. Dzięki niemu naprawdę poczujesz się lepiej.

RADOŚĆ NA TALERZU

Pewne produkty żywnościowe zawierają wiele naturalnych antydepresantów: magnezu, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz substancji pobudzających organizm do produkcji hormonów szczęścia: serotoniny, dopaminy, endorfin.

  • czekolada

  • papryczki chili

  • banan

  • chude mięso

  • ryby morskie

  • szpinak

Przestrzegając powyższych rad, będziesz spokojny, zrelaksowany i z radością zrealizujesz zaplanowane zadania.

Pozdrawiam M.G