Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobności wody – na każdego Polaka przypada 1600 m3 wody, podczas gdy średnia dla Europy to 4500 m3. Do tego coraz częściej Polskę dotyka susza. W niektórych regionach deszcz nie padał dłużej niż miesiąc. Z suszą zmaga się 90% gmin, a już w sierpniu ujęcia wody podziemnej mogą wyschnąć aż w 12 województwach; do tego gwałtownie obniża się poziom Wisły i innych rzek.

Wszystkie powyższe dane wskazują, że nie ma innego wyjścia niż oszczędzanie wody. Trzeba się tego nauczyć – również ze względów finansowych. Woda jest po prostu coraz droższa, rosną także ceny prądu potrzebnego do jej dostarczania do gospodarstw domowych. Na szczęście oszczędzanie wody nie jest trudne, można to robić na kilka sposobów.

1. Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów. Do płukania ust używaj napełnionego kubka. Zamiast kilkunastu litrów, zużyjesz tylko pół litra wody.

2. Zmień spłuczkę na model z opcją mniejszego spłukiwania. Właściwy dobór zbiornika WC pozwoli na zachowanie higieny przy minimalnym zużyciu wody.

3. Dokręć lub napraw kapiący kran. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropla na 5 sekund to w ciągu roku może wykapać nawet ponad 2 tys. litrów wody!

4. Zmień wszystkie krany na takie, które oszczędzają wodę. W starym kranie możesz zainstalować perlator – rodzaj sitka o drobnych oczkach, które napowietrza wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy.

5. W czasie mycia rąk nie odkręcaj kranu w pełni. Aby oczyścić twarz i dłonie, woda nie musi tryskać, wystarczy jak płynie spokojnym strumieniem. Jeśli w czasie mycia zbierzesz wodę w umywalce, możesz ją później wykorzystać do namoczenia poplamionej odzieży przed praniem.

6. Używaj jednouchwytowych baterii, pozwolą na ograniczenie wypływu ciepłej wody oraz kontrolę jej ilości. Dzięki tym rozwiązaniom szybciej ustawisz pożądaną temperaturę niż kiedy kręcisz dwoma kurkami.

7. Nie zmywaj pod bieżącą wodą. Napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Płucz w drugiej komorze lub pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

8. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, zyskasz sporą oszczędność w porównaniu do prania czy zmywania ręcznego. Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę nie tylko na klasę energetyczną urządzenia ale także na to, czy posiada ono ECO programy skracające proces mycia lub prania, oraz zmniejszające zużycie wody.

9. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. Pełna wanna to nawet 180 litrów wody. Minuta odkręconego prysznica to około 10 litrów. Pięciominutowy prysznic pozwoli zaoszczędzić nawet 2/3 zużywanej wody. Rozważ również zainstalowanie prysznicowej baterii termostatycznej, która ułatwia i przyspiesza ustawienie odpowiedniej temperatury wody.

10. Nie wylewaj wody jeśli może ona zostać ponownie wykorzystana. Wodę po gotowaniu (nie słoną) można wykorzystać do podlewania roślin.

Powyższa dziesiątka to podstawowe możliwości trwałego ograniczenia ilości zużywanej wody. Jeśli je zastosujesz, zyskasz nie tylko niższe rachunki, ale także przyczynisz się do bardziej zrównoważonego wykorzystania ziemskich zasobów. Być może nie wszystkie sposoby chcesz wprowadzić w życie od razu. Jednak zastosowanie nawet kilku z nich będzie ważnym krokiem w stronę świadomego życia i troski o naturę – nasze wspólne dobro. A jakie są Twoje sposoby na codzienne oszczędzanie wody?

Pozdrawiam P.T.

Źródło: deante.pl, ulicaekoligiczna.pl