9 sposobów na oszczędzanie energii w domu

Czy wiesz, że stosując proste zasady, możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 25%? Aby zachęcić Cię do działania, przygotowałam 9 cennych podpowiedzi. Zacznę od najprostszych, które możesz wdrożyć już dziś. Nie zwlekaj – oszczędzaj swój budżet domowy i… środowisko!

listwa

1. Nie zapominaj wyłączyć światła

Ta zasada dotyczy przede wszystkim pokoi, w których nie przebywamy. Warto wypracować u siebie nawyk sprawdzania pomieszczeń pod tym kątem zwłaszcza gdy wyjeżdżasz gdzieś na dłużej. Kiedy wychodzisz z pokoju na chwilę, również wyłączaj światło. Wbrew obiegowym opiniom, że jest to nieopłacalne, ponowne włączenie światła wywołuje pobór energii równy sekundzie świecącej żarówki. Podsumowując: wyłączanie się opłaca!

Ciekawostka: Odstępstwem od tej reguły są świetlówki kompaktowe. Wyliczono, że należy je wyłączać tylko wtedy, gdy wychodzimy z pokoju na dłużej niż 6 minut.

2. Wymień żarówki

Postaw na technologię LED, która jest obecnie najbardziej energooszczędna. Doskonale sprawdzą się na przykład żarówki LED , które nie tylko pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd, ale też zapewniają przyjemne ciepłe światło, poprawiające nastrój.

Ciekawostka: Eksperci wyliczyli, że zamiana jednej tradycyjnej żarówki o mocy 60 W na żarówkę LED 6W to oszczędność ponad 50 zł w skali roku.

3. Zredukuj koszty trybu czuwania

Urządzenia pozostawione w trybie stand-by również zużywają prąd. Oszacowano, że jeśli zadbamy o to, by nie pozostawiać ich uśpionych, możemy zaoszczędzić nawet 300 złotych w skali roku. Największymi pożeraczami prądu w trybie stand-by są m.in. ekspresy do kawy i konsole do gier.

Ciekawostka: Na rynku istnieją doskonałe urządzenia pozwalające na wyłączenie trybu czuwania za pomocą jednego kliknięcia pilota np. inteligentny wyłącznik czuwania urządzeń.

4. Zadbaj o to, by komputer lub notebook działał energooszczędnie

Na dobry początek zrezygnuj z ustawień wygaszacza ekranu, który tak naprawdę w wielu przypadkach zużywa niewiele mniej energii niż w pełni działający sprzęt. Kolejnym krokiem niech będzie przełączenie Twojego notebooka na tryb oszczędzania energii. Jak to zrobić? Wejdź do panelu sterowania, kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz „sprzęt i dźwięk”, następnie: „opcje zasilania” i „tryb oszczędzania energii”.

5. Zastosuj listwę zasilającą

To dobry sposób, żeby wyłączać naraz wszystkie urządzenia skupione wokół siebie np. komputer, skaner, drukarkę, głośniki. Musisz jednak pamiętać, by nie podłączać do listwy zasilającej m.in. routera DSL (w przypadku awarii listwy może ona uszkodzić router) i drukarek atramentowych (unikniesz zużywania bardzo dużej ilości atramentu podczas przywrócenia zasilania, kiedy to drukarka automatycznie oczyszcza się).

6. Korzystaj z energooszczędnej lodówki

Według licznych raportów za największy pobór energii w gospodarstwach domowych odpowiada lodówka (nawet 30% domowego prądu!). Dlatego też oszczędzenia energii należy zacząć od kupna urządzenia w klasie energooszczędnej od A do A+++

O czym musisz jeszcze pamiętać przy eksploatacji tego sprzętu AGD:

– nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw,

– myj i rozmrażaj lodówkę regularnie,

– nie otwieraj jej niepotrzebnie,

– dbaj o odpowiednią temperaturę, od 6°C do 8°C.

7. Gotuj energooszczędnie

Czy wiesz, że największą sprawność wykorzystania energii spośród wszystkich płyt grzejnych ma płyta indukcyjna?

Przyrządzając posiłki, pamiętaj o następujących energooszczędnych zasadach:

– gotuj pod przykryciem – zaoszczędzisz ok. 30 % energii,

– brud na dnie garnka może zwiększyć nawet o 50 % zużycie energii,

– na ok. 10 minut przed planowanym zakończeniem przyrządzania posiłków, wyłącz piekarnik lub płytę grzewczą.

 8. Odkurzaj energooszczędnie

Odkurzając, tez możesz dbać o oszczędzanie energii. Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest regularne wymienianie filtrów. Pamiętaj, że zapełniony worek może wydłużać czas pracy odkurzacza, a co za tym idzie zwiększać ilość zużytej energii.

 9.  Oszczędzaj też wokół domu

Dobrym i ekologicznym rozwiązaniem świetlnym do zastosowania wokół domu lamp solarnych. Jak działa? Światło słoneczne kumuluje się wewnątrz akumulatora w dzień i tak zmagazynowana energia zasila lampę LED w nocy. Ten model zawiera też czujnik ruchu – czyli włącza się automatycznie, gdy wykryje w pobliżu czyjąś obecność.

Pozdrawiam Milena Grzywacz