Planujesz swoją pierwszą pracę zawodową za granicą. Uważaj, by ta szansa na lepszą przyszłość nie zamieniła się w największy koszmar Twego życia.

Decydując się podjąć pracę w innym kraju zachowaj szczególną ostrożność. Bądź czujny zwłaszcza jeśli za pracę, którą masz wykonywać pracodawca oferuje Ci wysokie wynagrodzenie, a praca nie wymaga od Ciebie szczególnych kwalifikacji. Nie musisz posiadać znajomości żadnego języka obcego nawet w stopniu podstawowym.

Dlatego zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję. Zarówno dotyczącą tego, czy chcesz pracować w Polsce czy poza jej granicami dowiedz się jak najwięcej o swoim potencjalnym pracodawcy. Poczytaj o firmie, w której chcesz podjąć pracę.  Korzystając z agencji zatrudnienia  sprawdzić czy działa ona legalnie i czy posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeżeli już wszystko sprawdziłeś i zdecydowałeś się na pracę za granicą dla własnego bezpieczeństwa ustal z bliskimi system komunikacji. Możecie na przykład dzwonić do siebie o określonej porze, w określone dni tygodnia lub codziennie. Jeśli z jakiegoś powodu takiego kontaktu nie podejmiesz będzie to sygnał, że z Tobą może dziać się coś złego. Jeżeli trafisz do pracy w innym miejscu niż było Ci to obiecywane. Powinieneś być czujny i uważać. Nadal bowiem dochodzi do handlu ludźmi.

Handel ludźmi jest przestępstwem i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. Dochodzi do niej, gdy pracownicy zagraniczni zmuszani są do pracy, a pracodawca nie przestrzega przepisów wynikających prawa pracy.

Jeżeli sprawdziłeś już wszystko i zdecydowałeś się na zagraniczny wyjazd zarobkowy niezapomnij zabrać ze sobą:

– adres i numer kontaktowy najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego chcesz wyjechać by pracować

– „telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez sim locka, żeby włożyć kartę SIM kraju, w którym przebywasz”

– weź też trochę pieniędzy, żeby utrzymać się zanim dostaniesz swoją pierwszą wypłatę

Pamiętaj „domagaj się umowy o pracę, najlepiej po polsku”. Nie podpisuj żadnych podsuniętych Ci dokumentów, których nie rozumiesz.  Nie oddawaj też nikomu swoich dokumentów (dowodu osobistego, paszportu) i telefonu.

Musisz wiedzieć, że:

– „jeśli ktoś zmusza lub nakłania Cię do prostytucji, kradzieży czy pracy w nieludzkich warunkach…

– jeśli ktoś Ci grozi lub Cię szantażuje ….

To znaczy, że jesteś ofiarą przestępstwa i masz prawo do bezpłatnej ochrony i wsparcia.”

Krajowe Centrum Interwencyjno – Konsultacyjne przeznaczone jest dla ofiar handlu ludźmi udziela bezpłatnej pomocy wszystkim, którzy są ofiarami handlu ludźmi lub są nim zagrożeni. Zanotuj sobie numer telefonu KCIK 22 628 01 20  lub e-mail: info@kcik.pl i miej go przy sobie.

Fundacja „La Strada” to organizacja zajmująca się wszystkimi aspektami związanymi z handlem ludzmi. Numer telefonu zaufania 22 628 99 99 lub SMS 605 687 750 także może okazać się pomocny. Telefon zaufania fundacji „La Strada” czynny jest przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

Zwalczaniem przestępczości związanej z handlem ludzmi zajmuje się Wydział do Walki Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji numer telefonu 664 974 934 lub 112

 

Na podstawie:

Nie jesteś na sprzedaż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Warszawa 2015

www.handelkudzmi.eu

www.strada.org.pl

www.policja.pl

https://pl.m.wikipedia.org>wyniki

 

K.P.