Świat nowożytny – czy wiesz, że ……

zagadki i mała powtórka

oferta wychowawcy

 1. Petra – czyli skała, znajduje się w południowo – zachodniej Jordanii. Określana jest też mianem różowego miasta. Znajdują się w nim między innymi grobowce, ołtarze, a nawet teatr oraz basen. PYTANIE: Od czego zawdzięcza swą nazwę?

  A) pomalowanych na różowo płyt chodnikowych

  B) koloru kamienia, z którego jest wyrzeźbiona

  C) od nazwiska architekta

 2. Wielki Mur Chiński – jego budowę rozpoczęto w 445 r. p. n. e., a ukończono w 1644 roku. Z lotu ptaka przypomina niekończącego się kamiennego węża. Mierzy prawie 21.200 km długości. W przeszłości Wielki Mur pełnił funkcję obronną i odstraszającą. PYTANIE: Ile czasu musiałbyś przeznaczyć, aby przejść wzdłuż całego Wielkiego Muru?

  A) 18 miesięcy

  B) 24 miesiące

  C) 32

 3. Koloseum – jego budowę zakończono w roku 80. Otwarcie świętowano hucznie przez 100 dni. Koloseum uznawane jest za symbol Rzymu. Pierwotnie nazywane było Amfiteatrem Flawiuszów. Ma kształt elipsy. Początkowa jego wysokość wynosiła 52 metry, obecna zaś 48. Większość organizowanych wydarzeń była bezpłatna. Miała być rozrywką dla cesarza i sposobem na zyskanie większej popularności. Amfiteatr mógł pomieścić 50.000 widzów. PYTANIE: Budynek posiada …….. wejść, a jego ściany pokrywa 350 gatunków roślin.

  A) 14 wejść

  B) 20 wejść

  C) 80 wejść

 4. Chrystus Zbawiciel – to symbol Rio De Janeiro. W 1921 roku rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika upamiętniającego setną rocznicę niepodległości Brazylii. Budowę zakończono w 1931 roku. Statua bez podstawy mierzy 30 metrów wysokości. Stoi na szczycie góry Corcovado. Pomnik został zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Został wykonany we Francji i dostarczony do Brazylii w oddzielnych blokach, które były montowane niczym puzzle. PYTANIE: Ile waży 3,5 metrowa głowa statuy Chrystusa Zbawiciela?

  A) 35 ton

  B) 30 ton

  C) 25 ton

 5. Machu Picchuokreślane jest też mianem zaginionego miasta lub starego szczytu. Położone jest na wysokości 2090 – 2400 m n. p . m. Wybudowane jest w całości z kamienia w trudno dostępnym miejscu. Składa się z ponad 600 tarasów, które chronią miasto przed ześlizgnięciem się z góry. PYTANIE: Czy Machu Picchu było kiedyś:?

  A) więzieniem

  B) amfiteatrem

  C) obserwatorium astronomicznym

 6. Taj Mahal – uchodzi za największy i najpiękniejszy zabytek w Indiach. Został zbudowany w latach 1632 – 1654. Wybudowany na polecenie perskiego cesarza Szahadżahana, jako symbol pamięci dla ukochanej trzeciej żony Mumatz Mahal. Do jego budowy użyto białego marmuru, który zmienia swą barwę w zależności od pory dnia i roku. Materiał do budowy Taj Mahal transportowały słonie. Taj Mahal oznacza koronę pałacu. PYTANIE: Jak inaczej nazywany jest Taj Mahal?

  A) błękitny pałac

  B) mauzoleum wiecznej miłości

  C) biały pałac

Pytania stworzone na podstawie Odkryj Cuda Świata Nickelodeon Stars

POZDRAWIAM K.P.

odp. 1 – b, 2 – a, 3 – c, 4 – a, 5 – c, 6 – b.