Każdego dnia możesz uratować komuś życie. Wystarczy oddać krew. By to zrobić należy zgłosić się do najbliższego punktu krwiodawstwa. Zabierając ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Krew może oddać każdy, kto ukończył 18 rok życia i jest zdrowy. Dlatego zanim pobrana zostanie twoja krew, musi zostać przeprowadzony wywiad i badanie lekarskie. Badanie ma na celu sprawdzenie czy nic Tobie nie dolega, następnie pobierana jest próbka krwi i przeprowadzane są badania laboratoryjne, by wykluczyć wszelkie wątpliwości co do stanu Twego zdrowia.

Pamiętaj pobieranie krwi jest bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Na temat samych metod pobrania krwi możesz poczytać więcej na sotnie internetowej http://krwiodawcy.org/metody-pobierania-krwi

Krew można oddawać co 8 tygodni w ilości 450 ml., ale nie częściej niż sześć razy w ciągu roku. Natomiast osocze metodą plazmaferezy co 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 15 litrów w ciągu jednego roku.

W czasie oddawania krwi nie można zarazić się jakąkolwiek chorobą ponieważ do pobrania krwi używany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.” Pamiętaj jednak że obecna dynamicznie zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie wymusza stosowanie dodatkowych procedur. Możesz zostać poproszony o zdezynfekowanie rąk, poddany dodatkowemu pomiarowi temperatury, czy też do wypełnienia dodatkowej ankiety. Jest to powodowane troską o wasze bezpieczeństwo.

Najbliższy punkt krwiodawstwa mieści się w Szpitalu Specjalistycznym im. J.K. Łukowicza ul. Leśna 10, nr tel. do punktu krwiodawstwa: 52 395 67 95.

Możesz też obejrzeć filmik informacyjny zachęcający do oddawania krwi.

https://www.facebook.com/krwiodawcy/videos/1164644343556434/

Na podstawie:

www.krwiodawcy.org

https://krwiodawcy.org/koronawirus/

film edukacyjny NCK krwiodawcy.org

ulotka informacyjna PCK Kod życia oraz Punkt Krwiodawstwa na terenie województwa pomorskiego

K.P.