Co to są puzzle?

Puzzle to forma rozrywki, która polega na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach.

Odmianą klasycznych puzzli są np. puzzle trójwymiarowe.

Układanie puzzli nie ma limitu wiekowego. Trzeba tylko dobrać stopień trudności, liczbę elementów. To prezent dobry i dla dwulatka, i dla emeryta.
Puzzle mogą być wykonywane z bardzo różnych materiałów: papieru, pianki, drewna, plastiku. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą drewniane lub plastikowe. Dla dorosłego wyzwaniem będzie ułożenie znanego obrazu z 1500 elementów albo puzzle przestrzenne.

Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf , który w celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów. Oprócz układanek dla dzieci tworzono również puzzle dla dorosłych, które miały odpowiednią dla nich tematykę, np. przedstawiały wydarzenia lub ówczesne osobistości. Poza Anglią puzzle rozprzestrzeniły się w drugiej połowie XIX wieku. Na początku XX wieku rozpoczęto maszynowo wykrawać elementy, co pozwoliło obniżyć koszty i spopularyzować tę formę rozrywki.

Dlaczego warto układać puzzle?

1. Ćwiczą pamięć. Aby ułożyć puzzle, trzeba dokładnie przeanalizować obrazek. A później odnieść każdy element układanki do tej całości. To doskonałe ćwiczenie na koncentrację. W ten sposób ćwiczymy myślenie i pamięć wzrokową.

Za prawidłowe zapamiętywanie odpowiadają ośrodki kory mózgowej, które z wiekiem stają się mniej sprawne, dlatego osoby starsze codziennie powinny układać puzzle czy grać w szachy lub warcaby. – Ze względu na ćwiczenie funkcji poznawczych – uwaga, skupienie, rozpoznawanie kolorów – puzzle są też wykorzystywane często w rehabilitacji osób po udarach.

2. Pomagają w matematyce. – Z badań przeprowadzonych przez psycholog Susan Levine na Uniwersytecie w Chicago wynika, że dzieci, które zaczęły układać puzzle w wieku 2-4 lat, później dużo lepiej radziły sobie z zadaniami przestrzennymi i matematycznymi. Układanie puzzli ćwiczy myślenie, analizę i syntezę, kojarzenie.

3. Wzmacniają poczucie wartości.  Układanie puzzli dodaje pewności siebie. Cierpliwość, jakiej wymaga ta zabawa, wysiłek włożony w układanie, dokończenie zadania i efekt końcowy, czyli gotowy obrazek – dają poczucie sprawstwa.

4. Rozwijają sprawność manualną. Puzzle pomagają wypracować sprawność palców oraz dłoni. Wykorzystywane są również w rehabilitacji, ponieważ doskonale ćwiczą tzw. małą motorykę.

Zachęcam Was do ułożenia puzzli przygotowanych przeze mnie, przedstawiających budynek naszej bursy.

PUZZLE

Miłej zabawy!

(W.G.)

 

Teksty źródłowe:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Puzzle

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,19275234,puzzle-cwicza-umysl-w-kazdym-wieku.html?disableRedirects=true