W dniu 12 maja 2022 roku w ramach upamiętnienia kolejnej rocznicy Uchwalenie Konstytucji 3 Maja spotkaliśmy się na naszej świetlicy, by wspólnie zastanowić się nad istotą patriotyzmu. uroczystość rozpoczęto krótkim przybliżeniem tematu oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu. Wychowankowie mieli okazję podyskutować w grupach i ustalić czym według nich charakteryzuje się współczesny patriota.  Dodatkowo całe spotkanie urozmaicone zostało montażem słowno-muzycznym dotyczącym poruszanego tematu.

Konkurs Piosenki to impreza która odbywa się już od 17 lat. Każdego roku wychowankowie burs i internatów województwa pomorskiego mają okazję pokazać swoje umiejętności wokalno- instrumentalne. Placówka, której wychowanek wygrywa konkurs staje się organizatorem kolejnego konkursu.

W tym roku konkurs piosenki odbył się on-line i organizowany był przez Internat Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdyni. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym roku pierwsze miejsce zdobyły dwie osoby, jedną z nich jest nasza wychowanka Antonia Boczulak, która zaśpiewała piosenkę “Mruczy winyl”. Dodatkowo Tosia zdobyła również nagrodę publiczności.

Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 27.04.2022 r. w Powiatowej Bursie dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach odbyło się uroczyste Pożegnanie Absolwentów. W spotkaniu udział wzięli wychowawcy, pan dyrektor, a przede wszystkim tegoroczni absolwenci. Młodsi wychowankowie przygotowali sentymentalne pożegnanie dla starszych kolegów. Dodatkowych wzruszeń  dostarczyła, przygotowana specjalnie na tę okazję, prezentacja multimedialna, która przypomniała najpiękniejsze chwile spędzone w bursie.  Po części artystycznej, Pan Dyrektor, zgodnie z tradycją naszej placówki, wręczył każdemu wychowankowi, opuszczającemu mury bursy, pamiątkowy długopis. Niespodzianką dla absolwentów był słodki poczęstunek – kawa, herbata i ciasto. W tak miłej atmosferze, odchodzący w tym roku wychowankowie po raz ostatni spędzili wieczór z wychowawcami i przyjaciółmi.

Wszystkim absolwentom życzymy dobrych wyników na maturze, wytrwałości w dążeniu do ustalonych celów oraz dokonania właściwych wyborów dalszej drogi życiowej! Powodzenia!

Komisja Rekrutacyjna będzie realizować swe zadania w następujących terminach:

  1. Weryfikacja złożonych deklaracji dotyczących kontynuowania pobytu w bursie w roku szkolnym 2022/2023 – 23 maja 2022 roku.
  2. W przypadku braków formalnych w złożonych deklaracjach, wezwanie do ich uzupełnienia w terminie do dnia 30 maja 2022 roku.
  3. Ponowna weryfikacja złożonych deklaracji, w których stwierdzono braki formalne – 31 maja 2022 roku.
  4. Zapoznanie się z opiniami wychowawców grup i Zarządu Samorządu Wychowanków Bursy, dotyczącymi osób zamierzających kontynuować pobyt w bursie – 30 maja 2022 roku.
  5. Podjęcie decyzji o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu złożonych deklaracji – 31 maja 2022 roku
  6. Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ilości wolnych miejsc – 31 maja 2022 roku.
  7. Przyjmowanie wniosków wniosku o przyjęcie kandydata do bursy na rok szkolny 2022/2023 – od 1 czerwca 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku
  8. Weryfikacja złożonych wniosków o przyjęcie do bursy na rok szkolny 2022/2023 – 1 lipca 2022 roku
  9. Podanie do publicznej wiadomości kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych – 1 lipca 2022 roku.
  10. Podanie do publicznej wiadomości przez listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych – 2 lipca 2022 roku.

 

Niezbędne dokumenty do pobrania

Dnia 13.04.2022 w naszej bursie odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole znalazły się tradycyjne wielkanocne potrawy, a także stroiki z bazi, bukszpanu – symboli budzącej się do życia przyrody. Każdy wychowanek otrzymał słodki upominek.  Podczas śniadania pan dyrektor i Karolina – w imieniu wszystkich wychowanków-  złożyli wielkanocne życzenia. Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

J.K.

W ramach pomocy dzieciom uchodźców z Ukrainy włączyliśmy się w akcję organizowaną przez Hufiec ZHP Chojnice i przygotowaliśmy 4 “Pudełka Radości”.

Akcja polegała na zebraniu do pudełka po butach zestawu rzeczy, które przydadzą się dzieciom uchodźców. W pudełkach zostały umieszczone: maskotki, słodycze, soczki w kartonikach, kolorowanki, kredki i pisaki, zeszyty oraz kartki z życzeniami. Wychowankowie wraz z wychowawcami bardzo chętnie włączyli się do akcji. Mamy nadzieję, że przychodowane pudełka faktycznie sprawiły dużo radości obdarowanym.

Dzień Kolorowej skarpetki przypada 21 marca. Większości osób 21 marca kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jednak należy zwrócić uwagę, że dzień ten jest również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki są symbolem Zespołu Downa- synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W naszej bursie również solidaryzowaliśmy się z takimi osobami.

W miesiącu styczniu 2022 roku została w placówce przeprowadzona akcja informacyjna na temat dawstwa szpiku. Wychowankowie  przyswoili sobie wiedzę na temat istnienia fundacji oraz jej idei. Dowiedzieli się co zrobić, aby zostać dawcą, w jaki sposób przebiega pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej i jak pobierany jest szpik.

Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych Dawców jest Fundacja DKMS.

Naszą intencją było uwrażliwienie młodzieży mieszkającej w bursie na potrzeby drugiego człowieka, w tym konkretnym przypadku, każdej osoby dotkniętej nowotworem krwi.

W dniu 1 marca przeprowadzono akcję rejestracji potencjalnych dawców. Wychowankowie bursy aktywnie włączyli się do akcji, mają świadomość że mogą mieć realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Cała akcja miała pozytywny wpływ na ukształtowanie pożądanych prospołecznych postaw i zachowań wśród młodzieży. W placówce zostało zarejestrowanych siedmiu potencjalnych dawców.

Mamy nadzieję, że nasze działania pozwolą podarować szansę innym na nowe życie dla osób chorych oraz otworzą wychowanków na podobne inicjatywy w przyszłości.

M.D.

Wiary, która odmieni nasze serca,
Nadziei, że jutro będzie lepsze,
Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu.
I zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.
Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

W tym wyjątkowym czasie wychowankowie i pracownicy bursy zamienili się w świętych Mikołajów.

W tym roku dołączyliśmy do akcji „Mikołaju podaj dalej”, spełniając małe marzenia dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych.

Odwiedziliśmy również świetlicę św. Franciszka oraz Dom Dziennego Pobytu w Chojnicach ze słodkimi niespodziankami.

Tradycyjnie już zorganizowana została akcja Światełko dla niepodległych, podczas której zebrano fundusze na znicze i stroik, upamiętniające Mogiłę Ułanów Pomorskich.