W dniu 4 października 2021 roku, w Powiatowej Bursie dla Młodzieży Szkolnej po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tegoroczna edycja była już jedenastą, a nasza placówka aktywnie włącza się w jej organizację od 2016 roku. Numer licencji nadany przez organizatora wydarzenia, Wydawnictwo Karty Grabowskiego, to 1038/2021. Głównym koordynatorem działań przeprowadzonych w placówce był Piotr Trzciński.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Jest to okazja dla uczniów/wychowanków do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Spotkanie odbyło się w świetlicy. Do „egzaminu” przystąpiło 36 wychowanków. Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne zajęcia zorganizowane zostały w dwóch turach po 18 osób.

Tradycyjnie do zabawy włączone zostały głownie osoby pierwszoroczne, aczkolwiek starsze roczniki, również mogły wziąć udział w rozwiązywaniu prostych działań i zagadek matematycznych.

Egzaminowani siedzieli przy czteroosobowych stolikach i po zapoznaniu się z przebiegiem zabawy przystąpili do wykonywania obliczeń.

Zadania miały charakter indywidualny i polegały na :

  1. Wykonaniu obliczeń w pamięci i pisemnie liczb maksymalnie dwucyfrowych. Było to 15 przykładów nieograniczonych czasowo.
  2. Uzupełnieniu tabelki mnożenia, w której szarych, zewnętrznych kolumnach znajdowała się liczba od 1 do 10, a w każdym polu białym znajdował się iloczyn dwóch liczb z pól szarych z tej samej kolumny i z tego samego wiersza co pole białe.

Weryfikacją poprawności dokonywanych obliczeń zajmowała się komisja złożona ze starszych kolegów.

Spośród wszystkich przystępujących do zabawy, 21 osób nie popełniło ani jednego błędu w zadaniach indywidualnych, zostały one nagrodzone gromkimi brawami i gratulacjami ze strony koordynatora akcji.

Wszyscy uczestnicy w ramach podziękowania zostali poczęstowani drożdżówkami.