W zdrowej codziennej diecie człowieka powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw i owoców – minimum 5 porcji, wagowo około 400 gram. Zjadamy je w różnej postaci jako dodatek do kanapek, do obiadu, jako oddzielne posiłki czy przekąski pomiędzy posiłkami. W czasie projektowania całodziennej wyżywienia zwrócił moją uwagę fakt, że używamy dwóch pojęć do przyrządzania potraw z warzyw: surówka i sałatka.
Definicja sałatki, którą znalazłam na Wikipedii brzmi: „potrawa sporządzana głównie ze świeżych warzyw, często z dodatkiem innych składników, także poddanych obróbce cieplnej oraz przypraw, sosów np. na bazie sosu z majonezu, oliwy, śmietany czy specjalnych sosów (dressingów)”.
Najpopularniejszą sałatką w Polsce jest sałatka jarzynowa. Zaskoczyła mnie też informacja wyczytana też na Wikipedii, że „na północy Polski znana jest sałatka kaszubska, na którą składają się filety śledziowe, gotowane ziemniaki, cebula, kiszone ogórki, rodzynki, koper, kwaśna śmietana i przyprawy”. Podstawę do wielu sałatek mogą stanowić makarony, ryż, mięsa, sery, ryby, owoce morza, grzyby, orzechy, ziarna czy grzanki. Owoce i bakalie też są często dodatkiem do sałatek.
Surówki to potrawy z surowych warzyw lub owoców poddanych obróbce tzw. wstępnej (krojeniu, tarciu). Surówki przyprawia się m. in. cukrem, solą, pieprzem, ziołami, octem, musztardą, sokiem z cytryny w celu poprawy ich smaku. Do surówek powinniśmy dodawać też niewielkie ilości oleju lub oliwy z oliwek w celu lepszego wchłaniania witamin i minerałów.
Naszą dietę możemy urozmaicić sałatkami jak i surówkami. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach przy robieniu sałatek i surówek. Warzywa używane do ich wykonania powinny być różnorodne i najlepiej sezonowe, wtedy nie będą się nam nudziły i dostarczą różnych składników odżywczych. Dodatki i zioła poprawiają smak potraw co powoduje, że surówka lub sałatka staje się przysmakiem. W sałatkach ważne jest też zbilansowanie dodatków białkowych (jajka, chude mięso, fasola itp.) dodanie za dużej ilości tych składników może spowodować niepotrzebne podwyższenie wartości kalorycznej posiłku.
Proponuję, aby czas spędzony w domu wykorzystać na testowanie nowych przepisów i pomysłów kulinarnych na potrawy z warzyw.
I. S.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sałatka
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sur%C3%B3wka_(potrawa)
https://zywienie.abczdrowie.pl/5-bledow-przy-robieniu-salatek
https://www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/dodanie-oleju-do-salatki-sprawi-ze-bedzie-zdrowsza/gwjj0z3