Wiele jest miejsc, które przypominają nam o tym, że Polacy bez wahania oddawali swoje życie w walce o wolność naszego narodu. Opiekujemy się mogiłą ułanów, która znajduje się na cmentarzu katolickim przy ulicy Kościerskiej.
Pomnik Żołnierzy 18. Pułku Ułanów Pomorskich odsłonięty został 1 listopada 1977 roku. Jego autorem jest rzeźbiarz Antoni Łangowski z Czerska. Ufundowany został przez społeczeństwo Chojnic. W mogile spoczywa dziewiętnastu nieznanych ułanów, którzy zginęli w bitwie pod Krojantami i dwudziestu żołnierzy Wojska Polskiego poległych na terenie miasta Chojnice i okolicy.
18 Pułk Ułanów Pomorskich to oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego II RP. Sformowany został w składzie Wojsk Wielkopolskich. Brał udział w zajmowaniu Pomorza przyznanego Polsce traktatem wersalskim. Walczył w wojnie polsko – bolszewickiej. W kampanii wrześniowej walczył w składzie Armii Pomorze. Najsłynniejsza szarża miała miejsce 1 września 1939 roku i w historii zapisała się jako bitwa pod Krojantami koło Chojnic. 4 września pułk został rozbity i przestał istnieć jako samodzielna jednostka. Żołnierze pułku walczyli w bitwie nad Bzurą, a jedynie nieliczni przebili się do walczącej Warszawy.
Ważne jest abyśmy pamiętali o tych miejscach i bohaterach z historii naszego narodu. Mam nadzieję, że tych kilka zdań uzupełni naszą wiedzę o miejscu, do którego wrócimy po przerwie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/18_Pułk_Ułanów_Pomorskich
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Elegia-o-cmentarzu/2550
https://miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/pdfs/zeszyty-chojnickie-27.pdf