Komputery zdominowały nasze życie. Korzystają z nich osoby niemal w każdym wieku – od dzieci po osoby starsze, nie tylko w domu, ale także w szkole czy w pracy. Częsta praca przy komputerze nie jest, niestety, obojętna dla naszych oczu. Najczęstszymi dolegliwościami na jakie skarżą się użytkownicy komputerów są zaczerwienienie lub zmęczenie oczu, a także uczucie piasku pod powiekami.

Fizjologicznie człowiek mruga ok. 8-12 razy na minutę. Prawidłowy film łzowy jest stabilny przez minimum 15 sekund, co w przypadku takiej ilości mrugnięć zapewnia jego ciągłość. Podczas intensywnej pracy przy komputerze częstotliwość mrugnięć spada nawet do 3-4 na minutę. Powoduje to, że przedrogówkowy film łzowy ulega ścieńczeniu, a dodatkowo z powodu niekorzystnych warunków może zostać przerwany, prowadząc do uciążliwych dolegliwości związanych z suchością oczu.

Ćwiczenia na oczy przed komputerem

Można ich uniknąć stosując zasadę 20-20-20 polegającą na robieniu przerwy od pracy przy komputerze co 20 minut. Podczas niej należy patrzeć na punkt znajdujący się z dala od nas, minimum 6 metrów (20 stóp) przez 20 sekund. Gdy dojdzie do uczucia zmęczenia i podrażnienia oczu (zaczerwienie), można stosować krople nawilżające, najlepiej bez środków konserwujących.

Innym sposobem zapobiegania dokuczliwym objawom towarzyszącym długotrwałej pracy przy komputerze może być zastosowanie podstawowych zasad higieny i ergonomii miejsca pracy, min.:

  • umieszczenie monitora komputerowego w odpowiedniej odległości (50-70 cm) i o 10-20 stopni poniżej poziomu oczu (zmniejszy to wielkość szpary powiekowej i pozwoli zredukować parowanie filmu łzowego),

  • stosowanie monitorów o odpowiednio dużej przekątnej, minimum 14 cali,

  • dostosowanie wielkości czcionki pozwalającej na swobodne czytanie,

  • stosowanie adekwatnej do wady refrakcji korekcji okularowej z ochronną powłoką antyrefleksyjną,

  • robienie raz na godzinę 5 minutowych przerw od pracy przy komputerze,

  • zapewnienie odpowiedniej temperatury (20-22 stopnie), czystości i poziomu nawilżenia powietrza (powyżej 50%),

  • odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne (jeżeli sztuczne, to nie skierowanie bezpośrednio na ekran monitora),

  • utrzymywanie prawidłowego poziomu płynów w organizmie.

Pozdrawiam P.T.

Źródło:

www.dbamooczy.pl

www.szkla.pl

www.zdrowie.dziennik.pl